logo
icon

MUBO TURİZM ; 2008 yılından bu yana bireysel ve kurumsal müşterilerinin yurt içinde ve yurt dışında gerçelekleştircekleri seyahat talep ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere profesyonel çözümler geliştirmek amacıyla kurulmuştur.
Tüm müşterilerinin talep ve beklentilerini karşılamak ve onalar için gerçek bir çözüm ortağı olmak üzere yola çıkan AB MUBO Turizm 2008 yılından buyana müşterilerine yolculuk programlarına profesyonelce, yaratıcı ve en iyi kalitede turizm hizmetleri sunmaktadır.

Ana Sayfa

Vizesiz Gidilebilen Ülkeler

Vizesiz Gidilebilen Ülkeler

Vizesiz Gidilebilen Ülkeler – Vize İstemeyen Ülkeler

Andorra – Vizesiz ve 90 gün. Andorra’ya gitmek için önce Fransa’ya veya İspanya’ya gitmeniz gerek.Bu yüzden Schengen vizesi almanız gerekiyor. Diğer pasaportlar için de vizesiz.

 

Antigua-Barbuda– 180 Gün vizesiz.

 

Arjantin– 90 gün vizesiz.

 

Arnavutluk– 90 gün vizesiz.

 

Azerbaycan– Kapıda vize ve online vize uygulamaları var. Havalimanlarında 10 ABD Doları karşılığında 60 günlük vize alınabiliyor.

 

Bahamalar– 90 gün vizesiz gidilebilen ülkeler arasındadır..

 

Bahreyn– 15 gün vizesiz.

 

Bangladeş– Güney Asya’da yer alan Bangladeş hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları için 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaf. En az 6 ay geçerliliği olan pasaport şart. Son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az 2 boş sayfası boş olan pasaportlarla başvuru yapılabiliyor. Bangladeş, İsrail’i diplomatik olarak tanımayan bir ülke. Eğer pasaportunuzda Bangladeş vizesi varsa İsrail’e girmeniz mümkün değil.

 

Barbados– 90 gün vizesiz.

 

Belarus– 30 gün vizesiz.

 

Belize– 90 gün vizesiz.

 

Bhutan– Bhutan’ın diğer ülkelerden çok farklı bir vize uygulaması bulunuyor. Bhutan’da faaliyet gösteren lisanslı bir turizm acentası ile irtibata geçip tur paketi satın almadan Bhutan’ı ziyaret etmek pek mümkün değil. Seyahatinizi satın alıyor, ödemenizi yapıyorsunuz. Turizm acentası sizin adınıza Bhutan Turizm Konseyi’ne online olarak başvuru yapıyor. Tüm vize başvurularını Bhutan Turizm Konseyi işleme sokuyor. Vize için gerekli evraklarınız; ücreti ödenmiş ve konfirme seyahat planı, 40 ABD doları vize başvuru ücreti, pasaportunuzun fotokopisi ve 2 fotoğrafınız Konsey tarafından kontrol ediliyor ve 72 saat içerisinde vizeniz onaylanıyor. Bhutan vize başvurunuz onaylandığında Bakanlık Bhutan milli havayolu Druk Air’e ile tur operatörünüze bir onay numarası gönderiyor. Bu onay numarasıyla Bhutan’a gidebiliyorsunuz.

 

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) – Birleşik Arap Emirlikleri ve Dubai e-vize ile gidilebiliyor. THY, Pegasus, Emirates, FlyDubai havayolu firmaları ile uçuyorsanız bu firmalar üzerinden vize alabilirsiniz. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta havayolu üzerinden vize aldığınızda ülkeye mutlaka o havayolu ile girip çıkmanız gerekiyor. Türk Hava Yolları sayfasında e-vize sayfası. B.A. Emirliği vize başvurusunu seyahat tarihinden en az 7 iş günü öncesinde yapmış olmak gerekiyor. THY’de vize ücreti 105 ABD Doları. Vizeniz onaylanınca biletinizi alıyorsunuz. Eğer konakladığınız otel lüks iyi bir otelse vize için aracılık edebilir. Dubai International Airport’tan aktarma yapacaksanız ve bekleme süreniz 8 saatten az ise vize istemiyor. Kısa süreli geçiş yapacak olanlar için ise 96 saatlik transit vize adı altında bir vize uygulaması var. 96 saatlik Dubai Transit Vize bedeli ise 75 ABD Doları. Gri, yeşil ve diplomatik pasaport için Dubai vizesi gerekmiyor. BAE’de en fazla kalış süresi 29 gün. Pasaportunuzun geçerlilik süresi en az 6 ay olmalı.

 

Bolivya– 90 gün vizesiz.

 

Bosna Hersek– 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz gidilebilen ülkeler arasındadır..

 

Botswana– 90 gün vizesiz.

 

Brezilya – 90 gün vizesiz olarak gidilebilen ülke sınıfındadır..

 

Britanya Virjin Adaları– 30 gün vizesiz.

 

Brunei Sultanlığı– 30 gün vizesiz.

 

Cape Verde– Cabo Verde havalimanında 25 Euro karşılığı vize veriyor.

Cibuti– Umuma mahsus pasaport için Türk vatandaşlarına vize uyguluyor. Ancak pratikte sınır kapılarında vize veriyor. Resmi bir rejim söz konusu olmadığından Cibuti Büyükelçiliklerinden seyahat öncesi vize alınması tavsiye edilir. Türkiye’de Fransa büyükelçiliği veya başkonsolosluğu aracılığıyla vize alınabiliyor. 90 güne kadar olan tek girişli vize ücreti 85 ABD Doları, 180 güne kadar olan çok girişli vize ücreti 113 ABD Doları.

 

Cook Adaları– 180 gün vizesiz gidilebilen ülkeler arasındadır

 

Doğu Timor– 30 gün vizesiz. Kapıda vize uygulaması var. Doğu Timor, havalimanı ve deniz yoluyla gelinen ziyaretlerde ücretsiz olarak 30 gün geçerli, tek girişli vize veriyor. Kara sınır kapılarında ise 30 ABD Doları karşılığında 90 gün süreli tek veya çoklu girişe sahip vize alabiliyorsunuz. Dubai, Denpasar (Bali) üzerinden 2 aktarmayla gidilebilir.

 

Dominika– 21 gün vizesiz.

 

Dominik Cumhuriyeti– 30 gün vizesiz. Ülkeye giriş sırasında, havaalanında veya limanlarda “ülkeye giriş” formu doldurulması ve 10 ABD Doları ücreti olan “turist kartı” alınması gerekmektedir.

 

Ekvador– 90 gün vizesiz.

 

El Salvador– 90 gün vizesiz.

Endonezya– 30 gün vizesiz. Vize süresi gerektiğinde Imigrant ofisine gidilerek 30 gün daha uzatılabiliyor.

Ermenistan– Kapıda vize ve online vize uygulamaları var. Sınırda 10 ABD Doları karşılığında 21 günlük vize alınabiliyor. Ermenistan e-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu 10 ABD Doları karşılığında yapılabiliyor. Mail ile gönderilen vize kağıdına girişte kaşe basılıyor. Pasaportunuzda Ermenistan’a giriş-çıkış damgası varsa Azerbeycan’a giremezsiniz.

 

Fas– 90 gün vizesiz gidilebilen ülkeler arasındadır

 

Fiji– 120 gün vizesiz

 

Fildişi Sahili– Online vize uygulaması var. Fildişi Sahili e-vize sitesi üzerinden vize 3 aylık 73 euro, 1 yıllık 134 euro. Başvuru yapıldıktan sonra 48 saat içerisinde ülkeye giriş izni veren belgeniz size mail olarak gönderiliyor.

 

Filipinler– 30 gün vize istemiyen ülkeler arasındadır

Filistin– 30 gün vizesiz. Filistin’e İsrail üzerinden gidilecekse İsrail vizesi almak gerekiyor. Mısır üzerinden gidilecekse Mısır da vize istiyor. Filistin Gazze Şeridi’ne Mısır üzerinden gidilebiliyor.

 

Guatemala– 90 gün vizesiz.

 

Güney Afrika– 30 gün vize istemeyen ülkeler arasındadır..

 

Güney Kore– 90 gün için vizesiz gidilebilen ülkeler arasındadır

 

Gürcistan– 1 yıl vizesiz. Pasaporta ihtiyaç duymadan kimlikle de giriş yapabiliyorsunuz.

 

Haiti– Ülkeye girişte havaalanında 10 ABD Doları karşılığında 90 gün kalma olanağı veren ve turist kartı olarak adlandırılan giriş vizesiyle ülkeye giriliyor.

 

Honduras– 90 gün vizesiz.

 

Hong Kong– Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesine 90 gün vizesiz girebiliyorsunuz.

 

İran– 90 gün vizesiz.

Irak– Kapıda vize uygulaması var. 10 gün vizesiz. Umuma mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları sadece Türkiye’den havayoluyla direk Bağdat, Basra, Musul, Erbil ve Süleymaniye’ye gidişlerinde havalimanında 10 gün kalışlı Irak vizesini ücretsiz olarak alabiliyor. Karayolu ile Irak’a seyahat etmek isteyenlerin Irak’ın dış temsilciklerinden vize almaları gerekiyor.

 

Jamaika– 90 gün vizesiz.

 

Japonya– 90 gün vize istemeyen ülkeler arasındadır..

 

Kamboçya– Kapıda vize ve online vize uygulamaları var. Havalimanı ve sınır kapılarında 30 ABD Doları karşılığında 30 günlük vize alınabiliyor. Özellikle kara sınır kapılarında görevlilerin uygulamalarından kaynaklanan sıkıntılar nedeniyle online vize uygulamasını tercih etmeniz önerilir. Kamboçya e-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu 37 ABD Doları karşılığında yapılabiliyor. 3 iş günü içerisinde 30 günlük vizeniz mailinize geliyor.

 

Karadağ– 90 gün vizesiz.

 

Katar– Kapıda vize uygulaması var. 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz. Havalimanında vize ücretsiz olarak alınıyor.

 

Kazakistan- 30 gün vizesiz.

 

Kenya– Kapıda vize ve online vize uygulamaları var. Kenya sınır kapılarında parmak izi ve retina taraması yaparak 50 ABD Doları karşılığında tek girişlik vize veriyor. Kenya e-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu yaparak elektronik ortamdan da vizenizi alabilirsiniz. Ayrıca East Africa Visa grup vizesi alarak Kenya, Uganda ve Ruanda ülkelerini tek seferde gezebilirsiniz. Bu ülkelerin havalimanlarında veya kara sınır kapılarında pasaportunuz, aşı kartınız ve 100 ABD Doları ile çok girişli vizenizi alabilirsiniz.

 

Kırgızistan– 30 gün vizesiz.

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti– 30 gün vizesiz. Pasaporta ihtiyaç duymadan kimlikle de giriş yapabiliyorsunuz. Pasaportunuzda Kıbrıs’a giriş-çıkış damgası varsa Yunanistan’a gidemiyorsunuz.

 

Kolombiya– 90 gün vizesiz.

 

Kosova– 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz olarak gidilebilen harika bir ülke.

 

Komor Adaları– 90 gün vizesiz.

 

Kosta Rika– 30 gün vizesiz.

 

Kuveyt– Kuveyt kapıda vize veren ülkeler arasında. Yanınızda mutlaka gidiş dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu olmalı. Kalış süresi 90 gün. Pasaportunda İsrail vizesi bulunanlar Kuveyt’e giremiyor.

 

Lübnan– 90 gün vizesiz. Pasaportunuzda İsrail’e ait giriş-çıkış damgası varsa Lübnan’a giremiyorsunuz.

 

Madagaskar– Kapıda vize uygulaması var. Havalimanlarında 31 Euro karşılığında 30 günlük vize alınabiliyor.

 

Makau– 30 gün vizesiz.

 

Makedonya– 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.

 

Maldivler– 30 gün için vize istemeyen ülkeler kategorisindedir..

 

Malezya– 90 gün vizesiz.

 

Mauritius– 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.

Meksika– Online vize uygulaması var. Meksika e-vize sitesi üzerinden ücretsiz olarak başvurunuzu yapabilirsiniz. 180 gün vizesiz. En az 1 yıl geçerliliği olan Schengen vizesi veya ABD vizesi olan Türk vatandaşları da ekstra bir vizeye ihtiyaç olmadan Meksika’ya giriş yapabiliyor.

 

Mısır– Kuzey Afrika’da yer alan Mısır vize isteyen bir ülke. 18 yaş altı ve 45 yaş üstü herkes vizesiz girebiliyor ve kapıda 15 ABD Doları karşılığı vizesini alıyor. Bu yaşların dışındakilerin Mısır vizesi alması gerekiyor.

 

Moğolistan– 30 gün vize istemeyen ülkeler

 

Moldova– 90 gün vizesiz.

 

Monaco– 90 gün vizesiz. Fransa sınırları içinde, Vatikan’dan sonra dünyanın en ufak 2. ülkesi olan Monaco, Türk vatandaşlarına vizesiz ancak ülkenin kendi havalimanı olmadığı için ilk durağınız Fransa olacak. Fransa topraklarından geçeceğiniz için Schengen vizesi gerekiyor.

 

Mozambik– Kapıda vize uygulaması var. Havalimanında 84 ABD Doları karşılığında 30 günlük tek girişli vize alınabiliyor.

 

Myanmar– Online vize uygulaması var. Myanmar e-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu 50 ABD Doları karşılığında yapılabiliyor. Myanmar, 28 günlük ve tek girişli vize veriyor. Bunun dışında konsolosluk üzerinden de vize başvurusu yapabilirsiniz. Tayland’da Bangkok ve Chiang Mai’daki elçiliğe başvurabilirsiniz.

 

Nepal– Kapıda vize uygulaması var. Nepal, sınır kapılarında ve havalimanlarında vize veriyor. Vize seçenekleri şu şekilde: 15 gün 25 ABD doları, 30 gün 40 ABD doları ve 90 günlük vize 100 ABD doları. Nepal’de yıl boyunca en fazla 90 gün kalabilirsiniz.

 

Nikaragua– 90 gün vizesiz.

 

Niue– Büyük Okyanus’ta kısmen Yeni Zelanda’ya bağlı ada. 30 gün vizesiz.

 

Özbekistan– 30 gün vizesiz.

 

Palau– 30 gün vizesiz.

 

Panama– 180 gün vizesiz.

 

Paraguay– 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.

 

Peru– 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz..

 

Ruanda– 30 gün vizesiz.

 

Saint Kitts (Saint Christopher) ve Nevis Adaları– 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.

 

Saint Lucia– 42 gün vizesiz.

 

Saint Vincent ve Grenadinler– 30 gün vizesiz.

 

Samoa– 60 gün vizesiz.

 

San Marino – San Marino vizesiz, ancak ülkeye Schengen vizesi isteyen İtalya üzerinden giriş yapıldığından Schengen şart. San Marino’ya giriş çıkışta pasaport kontrolü yapılmıyor.

 

Sao Tome ve Principe– 15 gün vizesiz.

 

Senegal– 90 gün vizesiz.

 

Seyşeller– 90 gün vizesiz.

 

Sırbistan– 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.

 

Singapur– 30 gün vize istemeyen ülkeler kategorisindedir.

 

Solomon Adaları– 90 gün vizesiz.

 

Sri Lanka– Online vize uygulaması var. Sri Lanka e-vize sitesi üzerinden vize 30 günlük 35 ABD doları. Başvuru yapıldıktan sonra 24 saat içerisinde ülkeye giriş izni veren belgeniz size mail olarak gönderiliyor.

 

Sudan– Kapıda vize uygulaması var. Sudan, Hartum Uluslararası Havalimanı’nda 105 ABD doları karşılığında tek girişli, 30 gün vize veriyor.

 

Svaziland– 30 gün vizesiz.

 

Suriye– Türklere vizesiz 90 gün.

 

Şili– 90 gün vizesiz.

 

Tacikistan– Kapıda vize ve online vize uygulamaları var. Tacikistan, havalimanlarında kapıda vize veriyor ancak ülkeye gelmeden önce Tacikistan Vize websitesi üzerinden kapıda vize başvurusu yapmak gerekiyor. Başvuru sonucunda sistemin vereceği onay belgesinin havalimanlarındaki konsolosluk ofislerine sunulması gerektiği ifade ediliyor.

 

Dolayısıyla, Tacikistan’a yapılan seyahatlerde kapıda vize verilmesi websitesi üzerinden müracaatla ön değerlendirme ve teyit şartına bağlanmış bulunuyor. Online vize uygulamasına da sahip. Tacikistan e-vize sitesi üzerinden yapılan başvuru ile tek girişli 90 günde 45 günlük dolaşım süreli vize alabiliyorsunuz.

 

Tanzanya– Kapıda vize uygulaması var. Tanzanya, sınır kapılarında ve havalimanlarında 50 ABD doları karşılığında tek girişli, 90 gün vize veriyor.

 

Tayland– 30 gün vizesiz. Tayland, havalimanı yoluyla ülkeye girişte 30 günlük, kara sınır kapıları yoluyla girişlerde 15 günlük vize veriyor.

 

Tayvan– Kapıda vize uygulaması var. Tayvan, havalimanlarında 24 ABD doları karşılığında tek girişli, 30 gün vize veriyor.

 

Togo– Kapıda vize uygulaması var. Togo kapı vizesi, Togo’nun kara sınır kapılarında ve Lome Havalimanı’nda ücreti karşılığında alınabiliyor. Togo aynı zamanda Batı Afrika Vizesi (Visa Touristique Entente) grup vizesini de kabul eden ülkeler arasında. Batı Afrika vizeniz varsa ücretsiz olarak Togo’ya giriş yapabilirsiniz. Togo’ya girebilmek için en az 10 gün önce yapılmış sarı humma aşısı zorunlu.

 

Tonga– 31 gün vizesiz.

 

Trinidad ve Tobago– 90 gün vizesiz.

 

Tunus– 90 gün vize istemeyen ülkeler kategorisindedir

 

Turks ve Caicos Adaları– 90 gün vizesiz.

 

Tuvalu– 30 gün vizesiz.

 

Uganda– Kapıda vize uygulaması var. Uganda sınır kapılarında 50 ABD doları karşılığında 90 günlük vize alınıyor. Ayrıca East Africa Visa grup vizesi alarak Uganda, Kenya ve Ruanda ülkelerini tek seferde gezebilirsiniz. Bu ülkelerin havalimanlarında veya kara sınır kapılarında pasaportunuz, aşı kartınız ve 100 ABD Doları ile çok girişli vizenizi alabilirsiniz.

 

Ukrayna– 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz gidilebilen ülkeler arasındadır. Pasaporta ihtiyaç duymadan yeni tip kimlikle de giriş yapabiliyorsunuz.

 

Umman– Kapıda vize ve Online vize uygulamaları var. Umman havalimanlarında 20 Riyal karşılığında 30 günlük vize alınabiliyor. Geri dönüş bileti ve konaklama belgelerinizi yanınızdan eksik etmeyin. Dilerseniz Umman e-vize sitesi üzerinden online vize başvurusuyla da vizenizi alabilirsiniz. Vize seçenekleri 30 günlük 20 Riyal, 1 yıllık çok girişli vize 50 Riyal.

 

Uruguay– 90 gün vizesiz.

 

Ürdün – 90 gün vizesiz.

 

Vanuatu– 30 gün vizesiz.

 

Vatikan– İtalya’nın Roma şehrinde bulunan, Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi Vatikan vizesiz. Ancak öncelikle Roma’ya gitmeniz gerektiğinden Schengen vizesi şart.

 

Venezuela– 90 gün vizesiz.

 

Zambiya– Kapıda vize uygulaması var. Zambiya vizesi sınır kapılarında tek girişli 50 ABD doları, çift girişli 80 ABD doları karşılığında 30 günlük olarak alınabiliyor. Zambiya’ya kadar gelmişken Zimbabve’deki ünlü Victoria Şelaleleri’ni görmeden ya da Botswana’da safari yapmadan dönmek olmaz. Bunun için çok girişli vize almanız gerekir. Aşı gerekmiyor.

 

Zimbabwe– Kapıda vize uygulaması var. Zimbabve vizesi sınır kapılarında 30 ABD doları karşılığında tek girişli, 30 günlük olarak alınabiliyor.

(kaynak Sözcü)

 

Vizesiz Gidilebilen Ülkeler – Vize İstemeyen Ülkeler Hakkında Önemli Not.

 

Yukarıda verilen bilgilerin yolculuğa çıkmadan önce ilgili konsolosluklardan ve turizm bürolarından tekrar kontrol edilmesi her zaman faydanıza olacaktır. Ülkeler politikalar gereği kamuoyunun haberi olmadan değişiklikler yapabilmektedir.Firmamız Bilgilerin doğruluğundan sorumlu tutulamaz.Bilgiler genel maksatla verilmiştir.

Üye Olduğumuz Kuruluşlar